پنجاه‌سالگی ابرکامپیوترهای IBM

شرکت IBM در دهه 1950 برای نخستین بار ابرکامپیوتر را به دنیا معرفی کرد که به عقیده کارشناسان، این ابرکامپیوتر یکی از مهم‌ترین سیستم‌ها در عصر کامپیوتر محسوب می‌شود.


شرکت IBM با برگزاری مراسمی در موزه تاریخ کامپیوتر در شهر مونتین ویو(Mountain View) ایالت کالیفرنیا آمریکا، پنجاهمین سال تولد ابرکامپیوتر Stretch را جشن گرفت و یاد سه تن از همکاران بزرگ خود با نام‌های "فرد بروکس"(Fred Brooks)، "فران آلن"(Fran Allen) و "هاروود کولسکی"(Harwood Kolsky) را گرامی داشت. این طور که گفته می‌شود، پنجاه سال قبل، در چنین روزهایی شرکت IBM ابرکامپیوتر Stretch برای نخستین بار به دنیا معرفی کرد.


ساخت این ابرکامپیوتر در آن روزها یک پروژه بزرگ و بی‌باکانه برای IBM محسوب می‌شود و خطرات زیادی را در بر داشت. IBM در آن روزها قصد ساخت یک کامپیوتر توانمند و بزرگ را داشت که می‌توانست 100 برابر سریع‌تر از ابرکامپیوترهای کنونی(ابرکامپیوتر 704) این شرکت عمل کند. اما در نهایت، محصول جدید IBM توانست 30 تا 40 برابر، سریع‌تر از ابرکامپیوتر 704 عمل کند.


نخستین نمونه از این ابرکامپیوتر به دنبال انعقاد قراردادی با کمیسیون انرژی اتمی آمریکا، در اختیار آزمایشگاه علمی Los Alamos این کشور قرار گرفت. این ابرکامپیوتر از سال 1967 به طور رسمی فعالیت خود را در مرکز یاد شده آغاز کرد و 5/13 میلیون دلار(5/7 میلیون پوند) برای آن هزینه شد. البته بعدها به دنبال بروز مشکلاتی در بخش پیش‌بینی و احتمالات این ابرکامپیوتر، مرکز علمی یاد شده 78/7 میلیون دلار برای این ابرکامپیوتر پرداخت کرد.

ابرکامپیوتر IBM همچنان در مرکز علمی Los Alamos مشغول به کار است و آن‌ها در ژوئن سال جاری موفق به نخستین ابرکامپیوتر دنیا شدند که می‌تواند میزان ایمنی و توانایی‌های سلاح‌های هستی در کشورهای مختلف را شناسایی کند. این ابرکامپیوتر Roadrunner نام دارد.


با همه این توضیحات، شرکت IBM معتقد است که ابرکامپیوتر Stretch در زمان تولید خود یک موفقیت اقتصادی برای این شرکت محسوب نمی‌شود. از این ابرکامپیوتر کمتر از 10 نمونه ساخته و پس از آن، پروژه تولید Stretch متوقف شد. شرکت IBM بر این باور است که Stretch ارزشمند است، زیرا در آن فناوری‌های جدیدی به کار گرفته شده بود که می‌تواند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهد. این فناوری‌ها که به کامپیوتر کمک می‌کرد تا در آن واحد، در مورد بیش از یک فرآیند تصمیم‌گیری کند هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

/ 1 نظر / 9 بازدید
رژانو

جالب بود 50 سال گذشته!!![نیشخند]