hp : فروشندگان محصولات ما به ایران جریمه می شوند

شرکت هیولت پاکارد اچ پی اعلام کرد ، توزیع محصولات خود را برای فروش در بازار ایران متوقف خواهد کرد .

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آسوشیتدپرس ، شرکت اچ پی تولید کننده کامپیوتر و پرینتر اعلام کرد ، از فروش محصولات خود در بازار ایران مطلع شده که این مساله بر خلاف تحریم های اعمال شده دولت آمریکا بر ضد ایران است . شرکت اچ پی تاکید کرد ، این شرکت هیچ اقدامی بر خلاف قوانین مرسوم دولت آمریکا انجام نداده است .


روزنامه بوستون گلوب هفته پیش گزارش داد ، فروش محصولات اچ پی در ایران بر خلاف قوانین صادراتی آمریکا بوده است . شرکت ردینگتون گلف عرضه کننده محصولات تکنولوژی در خاور میانه ، اقدام به فروش پرینترهای اچ پی به ایران نموده است . اچ پی بر پایبندی این شرکت به کلیه قوانین صادراتی آمریکا تاکید کرده است .


شرکت اچ پی طی بیانیه ای که در اختیار آسوشیتدپرس قرار داده است ضمن شفاف سازی قرارداد این شرکت با عاملین توزیع محصولات اچ پی ، به طور خاص ممنوعیت فروش این محصولات به ایران را یادآوری کرده است .


اچ پی قصد دارد از این پس نظارت و کنترل بیشتری را بر عاملین توزیع خود اعمال کند . شرکت اچ پی تاکید کرد ، این شرکت تا کنون به طور مستقیم هیچ فروشی به ایران نداشته و هیچ کارمندی نیز در ایران در اختیار ندارد . روزنامه گلوب به نقل از یکی از مدیران شرکت اچ پی نوشت ، ایران بازار مهمی در خاور میانه است .


در سال 1999 مدیر وقت اچ پی در خاور میانه پیش بینی کرد ، فروش این شرکت در ایران هر سال 50 درصد افزایش خواهد یافت . بر اساس نظرسنجی سال 2007 ، شرکت اچ پی آمریکا 41 درصد بازار پرینتر در ایران را در اختیار دارد .


بر اساس قوانین آمریکا شرکتهای این کشور اجازه فروش محصولات خود به ایران را ندارند . البته فروش مواد غذایی و دارو شرکتهای آمریکایی به ایران دارای برخی استثنائات است و صادرات این اقلام نیز نیاز به مجوزهای ویژه از دولت آمریکا دارد .


شرکتهای آمریکایی که قصد فروش مستقیم یا با واسطه اقلام و کالاهای خود به ایران را داشته باشند ، اگر قوانین آمریکا را نقض کنند با جریمه های سنگینی روبرو خواهند شد . حداکثر جریمه ها برای داشتن رابطه تجاری با ایران 20 سال حبس و یک میلیون دلار جریمه نقدی است

/ 1 نظر / 45 بازدید